Kantaron Yağının Faydaları – Elit Hayat – Sağlık

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağının faydaları çok merak edilen konular arasındadır. Sitemizin sağlık kategorisinde kantaron bitkisinden ve faydalarından söz edeceğiz. Anavatanı Avrupa, Batı Asya ve Afrika olan bitki genel olarak dünyanın her yerine yayılmıştır. Sarı kantaron ve kırmızı kantaron olarak iki ayrı türü mevcuttur. Kantaron bitkisinden çay, yağ ve krem gibi bitkisel ürünler üretilir.


Aktarlarda sıkça rastladığımız kantaron bitkisi, birçok faydası olduğundan dolayı çokça tüketilmektedir. Peki kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağının faydaları ya da zararları nelerdir? Kullanımı nasıldır? Gelin, hep birlikte göz atalım.

Kantaron Yağının Faydaları

Sindirim sisteminden enfeksiyon hastalıklarına, saçlardan cilde kadar insan vücudunda pek çok noktaya fayda sağlamaktadır.

Mızrağa benzeyen ucu çiçekli dallarından ötürü kılıç otu olarak da bilinen kantaronun yağı bitkisel tedavilerde ve alternatif tıp alanlarında kullanılmaktadır. Ancak her ne kadar bitkisel bir madde olsa da kronik hastalığı ya da alerjisi olan kişiler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdırlar.

Kantaron Yağının Sindirim Sistemine Faydaları

Yemeklerden önce tüketilen az miktardaki (1 tatlı kaşığı) kantaron yağı, sindirimi hızlandırır ve kabızlık, şişkinlik gibi sorunların önüne geçer.

Kantaron Yağının Enfeksiyon Hastalıklarına Faydası

Antiseptik bir bitki olan kantaron; bakteri, virüs ve mantarlarla savaşarak ayak mantarı ve akneler gibi deride çıkan rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur.

Kantaron Yağının Saçlara Faydası

Bilim dünyası tarafından oldukça değerli olarak kabul edilen bitkinin saçlara faydası saymakla bitmiyor.

  • Saç uçlarında kırık oluşumunu azaltır.
  • Canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.
  • Kepeklenmeyi önler.
  • Saçlarınızı besleyerek gürleşmesini sağlar.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan kantaron yağı, hücre yenilenmesini hızlandırması yönüyle dikkat çekiyor. Yaşlanma belirtilerini geciktiren, kırışıklıkları önleyen ve cildin elastikiyetini arttıran yağ, cilt lekelerini de ortadan kaldırıyor. Güneş yanıklarının ciltte ve yüzde bıraktığı izleri giderir.

Sarı Kantaron Yağı

Kantaron Yağının Zararları Nelerdir?

Doğal bir yöntem olması nedeniyle yoğun ilgi gösterilen kantaron yağı, yüksek dozda kullanıldığında hayati risk içeriyor. Hekimler tarafından önerilen ve kantarondan elde edilen hap formundaki ürünler de 900 mg.dan fazla tüketildiğinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Uzmanlar tüm bu nedenlerden dolayı hap formundaki ürünlerin sadece doktor kontrolünde alınmasını tavsiye ediyor.

Kantaron Yağının Faydalarını ve Zararlarını İnternette Araştırın!

Kantaron yağıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayınız. Kantaron yağıyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Bu ürünü kullandınız mı? Kullanmayı düşünüyor musunuz?

Kantaron Yağı Fiyatları

Markaya göre değişiklik göstermekle birlikte 2022 yılının Ocak ayı itibariyle 20 ml.lik ambalajlarda 20-25 TL’den satılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Adet Ağrılarına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler başlıklı makalemizde Adet Ağrısına İyi Gelen İçecekler, Adet Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve Adet Sancısına Ne İyi Gelir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız ?